Skórzane sandały męskie – które wybrać?

Mężczyźni często mają problem z doborem odpowiedniego obuwia na lato. Delikatne japonki wielu wydają się zbyt nowoczesne, podczas gdy w trampkach może być za gorąco. Dobrym wyjściem są skórzane sandały męskie.

Choć w historii zdarzały się momenty, gdy odkryta stopa była uważana za coś niemęskiego, w rzeczywistości już przed wiekami sandały nosił choćby Cezar. Były to zaczepiane o palec lub wiązane, niskie buty ze skóry. Również całe rzymskie wojsko nosiło skórzane sandały męskie zwane caligae. Były to buty z wąskich pasków skóry, które mogły być krótkie lub dochodzić nawet do kolan.

Moda wraca

Obecnie moda na męskie obuwie letnie powraca. W sandałach latem jest po prostu wygodniej, niż w jakimkolwiek innym obuwiu. Kupując je trzeba tylko zwrócić uwagę na kilka czynników. Po pierwsze, nie powinny być one za małe. To częsty błąd, ponieważ numeracja w większości sklepów jest ograniczona. Warto jednak dobrze poszukać buta we własnym rozmiarze, bo w przeciwnym razie zawsze będzie niewygodnie. Poza tym obuwie powinno być wykonane z jak najbardziej naturalnych materiałów. Te z plastiku czy ze sztucznych tkanin często obcierają ciało i hamują oddychanie skóry, więc stopa bardziej się poci. Aby temu zapobiec, warto wybierać sandały skórzane, bawełny czy zamszu. Dobrze, by mimo wszystko miały one sprzączki lub rzepy, dzięki którym będzie można dobrze dopasować je do stopy.

Sandały męskie muszą być też dobrze dopasowane do okazji. Błędem jest kupowanie tylko jednej pary raz na kilka lat. Pierwsze sandały powinny służyć na co dzień – do chodzenia po mieście czy niewielkich wypadów do lasu. Nie powinny mieć one zbyt sportowego charakteru, by komponowały się z codziennym strojem.

Zależnie od okazji

Jednak takie buty nie sprawdzają się na wieczorne wyjścia czy ważne spotkania. Choć dawniej było przyjęte, że w pracy mężczyźni zawsze muszą mieć zakryte stopy, dziś dopuszcza się męskie sandały. Muszą one jednak mieć odpowiedni wygląd, harmonizujący z garniturem i resztą ubioru,. Tu najbardziej sprawdzą się eleganckie buty skórzane w formie klasycznych sandałów z jednego lub dwóch szerokich pasków skóry, grubsze japonki czy wsuwane buty z zakrytymi palcami ale z odkrytą piętą w stylu arabskim. Jeśli takie obuwie będzie czyste i dobrej marki, a wystające spod niego stopy zadbane, będzie to świetny dodatek do letniego garnituru czy dżinsów i koszulki polo.

Zupełnie inne buty sprawdzą się podczas ciężkiej pracy fizycznej czy większych wypraw za miasto. Eleganckie buty zniszczyłyby się w takich warunkach, dlatego lepiej wybrać solidny model z materiału na rzepy. Jest w nich bardzo wygodnie i minimalizują one kontuzje podczas kierowania samochodem, pracy w magazynie czy chodzenia po górach. Klapki sportowe zwykle mają formę paska wokół kostki i jednego lub kilku innych grubszych pasów w obrębie stopy. Pasują do sportowego i luźnego stroju.

Osoby, które wykonują jeszcze bardziej ekstremalny rodzaj pracy lub szukają butów na rower górski czy do wspinaczki, powinni wyposażyć się w obuwie trekkingowe. To rodzaj bardzo zabudowanych klapek z zakrytymi lub odkrytymi palcami i otworami po bokach, z ergonomiczną podeszwą dopasowującą się do użytkownika. Jednak nie poleca się ich do codziennego chodzenia po mieście, bo nie pasują do wyjściowych ubrań.